ره‌پیک به ایلنا خبر داد: 

بررسی حذف قانون انتخابات الکترونیک در مجلس، توسط شورای نگهبان 

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: باید دید تکلیف انتخابات الکترونیکی که قانون آن حذف شده چه خواهد شد. در این مورد اعضای شورای نگهبان طی جلسه‌ای باید موضوع را بررسی کنند. 

سیامک ره‌پیک در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به برگزاری انتخابات الکترونیک گفت: مهلت ۱۰ روزه وزارت کشور برای نهایی کردن صندوق الکترونیک هنوز به اتمام نرسیده است و بررسی‌های لازم همچنان در حال انجام است.

وی افزود: امروز مطلع شدیم که مجلس قانون مربوط به انتخابات الکترونیک را حذف کرده است. شورای نگهبان پیش از این اعلام کرده بود که برای برگزاری انتخابات الکترونیک لازم است موادی به قانون انتخابات اضافه شود. پس از آن نیز شورای نگهبان به مواد مربوط به انتخابات الکترونیک ایراد گرفت و آن را برای اصلاح به مجلس فرستاد، اما امروز باخبر شدیم که نمایندگان مواد مربوط به انتخابات الکترونیک را حذف کرده‌اند. حال باید دید تکلیف انتخابات الکترونیکی که قانون آن حذف شده چه خواهد شد. در این مورد اعضای شورای نگهبان طی جلسه‌ای باید موضوع را بررسی کنند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان در مورد بررسی‌ صلاحیت‌ها در این شورا گفت: ما در حال بررسی هستیم. طبق قانون، زمان‌بندی مشخص است و به نظر نمی‌رسد مهلت اعلام بررسی صلاحیت‌ها تمدید شود. طبق جدول زمان‌بندی تا ۲۶ دی‌ماه نظر هیات‌های نظارت استان‌ها به هیات مرکزی اعلام و بعد در مورد آن اظهارنظر می‌شود. همکاران من تمام‌وقت در حال بررسی صلاحیت‌ها هستند تا در موقع مقرر آن‌ها را اعلام کنند.

معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان در مورد تخلفات انتخاباتی گفت: در این خصوص نیز بررسی‌های لازم را انجام می‌دهیم. در هیات مرکزی و استانی موضوعات گوناگونی مطرح شده و برخی تخلفات انتخاباتی نیز وجود داشته است.

ره پیک در پاسخ به این سوال که صداوسیما هم‌اکنون در حال تبلیغات برای برخی از کاندیداهاست و آیا شورای نگهبان به این مسئله ورود پیدا خواهد کرد یا خیر گفت: در صورتی که گزارشی به ما برسد به مسئله ورود می‌کنیم، اما هنوز گزارشی به شورای نگهبان نرسیده است.

 

تمامی حقوق این سایت محفوظ و به مجمع وکلای دادگستری ایران (در حال ثبت) تعلق دارد©‌1394 

Template Design:Dima Group