رئیس سازمان زندان‌‌ها گفت: داشتن حب و بغض مهم‌ترین آفت هیأت‌های رسیدگی به تخلفات است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی سازمان زندان‌ها، اصغر جهانگیر در مراسم افتتاح همایش و دوره آموزشی هیات های رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان سازمان زندان ها گفت: پدیده کم‌کاری و پایین بودن بهره‌وری در سیستم‌های اداری مساله‌ای است که باید به طور جامع ریشه‌یابی شود.

وی گفت: یکی از مهمترین علل در بروز پدیده کم‌کاری موضوع ارزش و رابطه ارزشی فرد با شغل است به این صورت که اگر فرد در شغل خود احساس ارزش و دستیابی به ارزش‌های مورد نظر را داشته باشد می‌تواند موجب تولید انگیزه و ارتقاء بهره‌وری شود.

رئیس سازمان زندان ها با بیان اینکه ارزش‌ها در نظام اداری به دو دسته مادی و معنوی تقسیم می‌شوند گفت: سیستم‌های اداری ما سیستم‌های متورم شده‌اند و نتوانسته‌اند تناسب لازم را بین درآمدها و نیازهای مادی کارکنان خود را تامین کنند و این عدم تناسب فرد را به سمت شغل‌های دوم و شغل‌های کاذب می‌کشاند که همین موضوع اولین نکته در کاهش ارزش مادی شغل در نزد فرد است.

جهانگیر تامین نیازهای مادی را با زیاده‌طلبی افراد تفکیک کرد و گفت : نیازهای مادی علل گوناگون دارد که باید ضمن تفکیک آن ها از یکدیگر به ریشه ها و علل آن توجه نمود.

مشاور رئیس دستگاه قضا گفت : نکته دیگری که باعث کاهش انگیزه و پایین آمدن ارزش شغل نزد فرد می‌شود کسب ارزش‌های معنوی از شغل است که اگر فرد به این ارزش دست نیابد دچار خلاء های مختلف می‌شود.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه با اشاره به شغل زندانبانی گفت: علیرغم رضایت شغلی فرد در داخل مجموعه زندان‌ها که ناشی از کمک به افراد آسیب دیده و دستگیری از همنوعان است متاسفانه در بیرون زندان این نگاه وجود ندارد و می‌بینیم این تفاوت نگاه در داخل و بیرون زندان ایجاد بحران ارزش معنوی برای فرد می‌نماید.

وی گفت : امروز بی‌انگیزگی شغلی مهمترین معضل در سیستم های اداری است که موجب کم‌کاری و به تبع آن مشکلات دیگر شده است.

این مقام ارشد قضایی ادامه داد: هر سازمانی دارای فرهنگ و ساختاری است که افراد را در خود جذب می‌کند و اگر تولید فرهنگ در سیستم‌های اداری که تابع متغیرهایی مانند کمبود ارزش و انگیزه است به همین رویه ادامه یابد فرهنگ سازمانی دچار بحران خواهد بود و در نتیجه افرادی که جذب این فرهنگ می‌شوند افراد با انگیزه‌ای نخواهند بود.

رئیس سازمان زندان ها گفت : واحدهایی مانند حفاظت، بازرسی و هیات‌های رسیدگی به تخلفات در کنار واحدهای فرهنگی مانند انجمن‌های اسلامی و بسیج در راستای مقابله با کم‌کاری در ادارات تشکیل شده‌اند ولی مادامی که نظارت به یک فرهنگ درونی تبدیل نشوند قطعا نظارت‌های بیرونی کارآمد نخواهند بود.

وی نقش نظارتی هیات‌های رسیدگی به تخلفات اداری را به دو بخش نظارت و پیشگیری تقسیم کرد و گفت: خوشبختانه در بخش تبیین قانون، قوانین خوبی طراحی شده است که اگر در اجرای آنها دقت کافی صورت بگیرد نتایج خوبی را در پی خواهد داشت ولیکن اولویت هیات‌ها باید نقش پیشگیری باشد.

جهانگیر در ادامه افزود: اگر در بخشی از فعالیتهای سازمان دچار کم کاری شویم نتیجه‌اش عدم اجرای ماموریت‌های سازمان خواهد بود و اگر یک سازمان نتواند ماموریت‌های خود را انجام دهد فلسفه وجودی آن زیر سوال خواهد رفت.

مشاور رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه فرهنگ کار یعنی اینکه برای رفاه حال آیندگان نیز تلاش کنیم گفت: چرخه معیوب اشتغال و کم‌کاری موجب اتلاف انرژی‌ها و سرمایه‌های کشور و در نتیجه ظلم در حق آیندگان خواهد بود.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه‌قضاییه یکی از موارد عدم تناسب بین سیاست‌های شغلی را موضوع آموزش عالی عنوان کرد و گفت: امروز به علت عدم تناسب در ارائه آموزش و نیازهای شغلی جامعه متاسفانه می بینیم که دانشجویان که با هزینه بسیار به تحصیل می پردازند در نهایت با معضل بیکاری روبرو هستند.

وی فرهنگ تنبلی را یکی دیگر از معضلات جامعه عنوان کرد و گفت: شبکه های مجازی با کارکردهای مختلفی که دارند پدیده‌ای به نام فرهنگ تنبلی را نیز در پی دارند که متاسفانه یکی از دلایل ورود افراد به این شبکه‌ها کسب ارزش‌های معنوی است که از محیط کار نتوانستند دریافت کنند و این نیز یکی دیگر از آسیب های اجتماعی است.

جهانگیر در ادامه به تبیین نحوه فعالیت هیات‌های رسیدگی به تخلفات پرداخت و گفت: داشتن حب و بغض مهمترین آفت هیات‌های رسیدگی به تخلفات اداری است گفت : امروز هیات های رسیدگی به تخلفات باید تلاش کنند تا خود را با شرایط جدید بروز رسانی کنند و این مستلزم مدیریت جامع و علمی در نحوه برخورد با پرونده های تخلف می باشد.

وی افزود: در بررسی پرونده ها باید به وظایف مدیریتی نیز توجه داشت که از جمله آن ها بحث آموزش است و مدیریت موفق ابتدا باید نکات لازم را به کارکنان خود آموزش دهد سپس از آن ها انتظار رفتار مناسب را داشته باشد.

رئیس سازمان زندان ها نقش حمایتی مدیران را نیز مهم ارزیابی کرد و گفت : اگر مدیریت حمایت های لازم را از کارکنان نداشته باشد با پدیده ترس و یا عدم انجام مطلوب فعالیت ها توسط کارکنان مواجه خواهیم بود.

جهانگیر گفت: در بررسی تخلفات افراد توجه به شخصیت ، سوابق و ریشه‌یابی علل تخلف بسیار مهم است و نباید طوری تصمیم‌گیری شود که خدای ناکرده حقوق افراد نادیده گرفته شود.

وی گفت: هیات‌های رسیدگی به تخلفات باید توجه داشته باشند که در رسیدگی به پرونده‌ها نگاه فرد محور نداشته باشند و باید منافع سازمان و حقوق بیت‌المال را در نظر بگیرند چرا که نقش هیات‌ها ارزشی است.

رئیس سازمان زندان‌ها در پایان گفت : عنوان پرونده به این معنی نیست که فرد حتما متهم است بلکه هیات‌های رسیدگی می‌بایست با توسعه نگاه حمایتی در جلسات خود به جنبه‌های اصلاحی و ارشادی نیز توجه نمایند.

شایان ذکر است این نشست به مدت دو روز در محل ساختمان شماره یک سازمان زندان ها برگزار می‌شود.

تمامی حقوق این سایت محفوظ و به مجمع وکلای دادگستری ایران (در حال ثبت) تعلق دارد©‌1394 

Template Design:Dima Group